Geokeszingowe obchody jubileuszowe

Geocaching to ogólnoświatowa gra terenowa przeznaczona dla użytkowników odbiorników GPS. Zabawa polega na szukaniu keszy (z ang. cache) na podstawie współrzędnych geograficznych, czyli skrytek uprzednio ukrytych przez innych uczestników zabawy.

Lokalizacja miejsca ukrycia skrytki przekazywana jest przez jej założyciela innym uczestnikom gry poprzez wprowadzenie współrzędnych geograficznych w jednej ze specjalnych internetowych baz danych, tzw. serwisów geocachingowych. Skrytki zawierają gadżety oraz dzienniki odwiedzin, do których wpisują się kolejni znalazcy. Znalazca w nagrodę zabiera jeden z ukrytych w pojemniku upominków, wpisuje swój identyfikator i datę do dziennika odwiedzin skrytki. Na świecie pochowanych jest kilka milionów takich skrytek i szukają ich miliony ludzi. Niektóre miejsca wybrane przez chowających są trudno dostępne, mało znane, rzadko odwiedzane, a przy tym atrakcyjne turystycznie, o ciekawych walorach przyrodniczych, historycznych lub naukowych.

Mamy pasjonatów geocachingu również w CKU Koszalin. Pomysłodawcą i organizatorem spotkań geokeszerów w naszej szkole jest pan Marmag. Eventy organizuje już od kilku lat. Pierwszy odbył się w 2016 r.

Spotkania lokalnej społeczności geokeszerskiej mają często wymiar „krajowo-europejski”. Oprócz uczestników z Koszalina i niedalekich okolic, przybywają na nie także keszerzy z całej Polski, m.in. a Krakowa, Hrubieszowa, Białogardu, województwa pomorskiego oraz z Norwegii, Niemiec i Szwajcarii.

Stawiają się na nie geokeszerzy nowicjusze i weterani, by spędzić czas na keszerskich pogaduchach, poznać odpowiedzi na nurtujące pytania, zgłębić tajniki zabawy i wymienić doświadczenia, gadżety oraz co ważne, poznać osoby o podobnych zainteresowaniach.

Eventy w CKU okraszone są zawsze dodatkowymi atrakcjami.

W 2016 r. była to możliwość zobaczenia programowania i wytwarzania pamiątkowych gadżetów przy pomocy nowoczesnych obrabiarek CNC znajdujących się w naszej szkole.

W 2017 r. Zainteresowanym, pokazano w jaki sposób przygotowywać i zakładać skrytki.

W 2018 r. keszerzy mieli okazję dowiedzieć się w jaki sposób wykonać pojemnik na geokesza, wykorzystując obrabiarki CNC (sterowane numerycznie). Czyli jak można poprzez hobby zainteresować się zawodem operatora i programisty obrabiarek CNC. Jak zabawa w wymyślanie i realizację „patentów” na kesze, pomaga rozwijać i doskonalić umiejętności zawodowe.

W 2019 r. uczestnicy eventu otrzymali okolicznościowe, „złote” gadżety wykonane przez słuchaczy

kursu MG.19 (operator obrabiarek skrawających) na frezarce CNC.

Wydarzenie w 2021 r. było częścią edycji wydarzeń „Święto Społeczności Geocaching – 2020 (2021)” z okazji 20-lecia geocachingu. Uczestnicy zobaczyli programowanie i wykonanie kilku rodzajów „maskowań” skrytek i mogli „zmierzyć się” z keszam znajdującymi się na terenie Centrum (a nie należą one do łatwych w znalezieniu).

Tegoroczny event geokeszingowy przebiegał w Jubileuszowej oprawie – szkoła bowiem świętuje w tym roku 25 lat działania jako CKU i aż 75 lat jako dawny Mechanik. Była zabawa, nauka, poznawanie historii szkoły i absolwentów.  Spotkanie nie odbyło się też bez „tradycyjnych” pokazów „produkcji” maskowań keszy i gadżetów oraz pokazów zastosowania obrabiarek sterowanych numerycznie do przyspieszenia wykonania zadania i „personalizacji” poszczególnych elementów. Na szkolnym boisku uczyliśmy nowych adeptów geocachingu posługiwania się kompasem oraz urządzeniami i aplikacjami ułatwiającymi zabawę.