Znani i lubiani z CKU Koszalin

  • Aleksandra Kostka (Dzięcielska) – od 2008 roku prezenterka pogody w telewizji publicznej. Za swoją pracę została doceniona „Telekamerą” (2016 r.), najbardziej prestiżową nagrodą telewizyjną w Polsce.
    Urodzona w 1976 roku w Koszalinie. Absolwentka Szkoły Podstawowej nr 17, Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica i Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. Ukończyła Musicalową Wyższą Szkołę Wokalno-Aktorską im. Danuty Baduszkowej w Gdyni i Pomorską Akademię Pedagogiczną w Słupsku (magister pedagogiki wczesnoszkolnej z wychowaniem przedszkolnym). Aktorka Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie, a także aktorka musicalowa i serialowa. Występowała między innymi w „M jak miłość”, „Kryminalnych”, „Glinie”.
    Pomysłodawczyni i twórczyni Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Aktorskiej „Reflektor” w Koszalinie. Wokalistka, lektorka, showmanka, zawodowy konferansjer. Ponadto jest członkiem Rady Fundacji Dzieci Dzieciom, ambasadorem wielu akcji charytatywnych, a nawet opiekunem medycznym.
  • Piotr Dzięcielski – aktor, mąż Oli Kostki, obecnie Warszawa
    Zawodowy aktor musicalowy, konferansjer, showman, wokalista, aktor seriali „M jak miłość” i „Barwy szczęścia”, anonser walk bokserskich i komentator wydarzeń sportowych. Urodzony w 1975, absolwent Szkoły Podstawowej nr 17 i CKU (wtedy Zespołu Szkół nr 1) w Koszalinie.
    Ukończył Studium Wokalno-Aktorskiego im. Baduszkowej w Gdyni, w 1999 r.
    W latach 2000-2007 pracował w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie. W 2000 r. zajął II miejsce w plebiscycie na "Aktora Roku" zorganizowanym przez Klub Przyjaciół Teatru.
    Od 1998 r. prowadzi wraz z żoną (Aleksandrą Kostką) Dziuplę Artystyczną, firmę , która zajmuje się organizowaniem wszelkiego rodzaju imprez, recitali, eventów, festynów, koncertów, szkoleń, imprez miejskich, gminnych i dla indywidualnych klientów oraz oprawą konferansjerską.
  • Robert Kryla – żywa legenda tańca ulicznego, współtwórca i animator środowiska tanecznego, a na jego choreografiach oraz krokach tanecznych uczyła się cała Polska, człowiek z ogromnym doświadczeniem tanecznym i jurorskim w swej karierze. Prawdziwy fachowiec w tej dziedzinie.Urodził się w 1975 r. w Koszalinie. Już jako nastolatek zainteresował się tańcem. Zaczął od break dance w zespole B. Boys. To była nowość na polskiej scenie tanecznej i właściwie początki hip-hopu w naszym kraju. Uważa się, że taneczne pokolenie Roberta Kryli to pionierzy tańca hip-hop w Polsce.
    W tym czasie (1991-1994) uczęszczał do CKU w Koszalinie, jeszcze wtedy pod nazwą Zespołu Szkół Mechanicznych. Już wtedy odnosił sukcesy. W 1994 r. zajął II miejsce Mistrzostwa Polski Hip-Hop solo 1994.Kolejne lata, to kolejne starty, osiągnięcia. Robert Kryla zdobył wiele tytułów i nagród o charakterze ogólnopolskim. Wymieńmy kilka najważniejszych:
    – Mistrzostwo Polski w Hip- Hop i Electric Boogie 1995, 1996,
    – Puchar Polski Hip- Hop solo 1995, 1996, 1997,
    – II miejsce Puchar Polski Electric Boogie 1997.W 1997 roku wziął udział w castingu i dostał się do nowo utworzonego zespołu Just 5. Grupa odniosła sukces sprzedając swoje trzy płyty w dużych nakładach. W 1999 roku boysband rozpadł się. Robert Kryla zniknął z estrady.
    Cały czas jednak tańczył, brał udział w turniejach, np. w 2005 r. zajął 3 miejsce w Otwartym Pucharze Polski w Tańcu Hip-Hop, Break Dance i Electric Boogie w kategorii – electric boogie solo.
    Został też sędzią międzynarodowym i do dziś zasiada w jury wielu prestiżowych konkursów, np. w 2016 r. sędziował w POZNAŃ MOVES 2016 – International Street Dance Contest&Workshops, a w 2017 – w Międzynarodowym Turnieju Tańca „Flash Boys Tournament vol-II 2017.

    źródło: www.dancedeets.com

  • dr inż. Łukasz Żurawski – doktor na PK, wychowawczyni D. Wikarska
    Adiunkt na Wydziale Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej, gdzie prowadzi wykłady i ćwiczenia z przedmiotów: metody i procesy obróbki, narzędzia i urządzenia technologiczne, ubytkowe techniki wytwarzania.
    Urodził się 7 sierpnia 1979 roku w Dębnie, gdzie ukończył szkołę podstawową. W latach 1994-1998 uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w CKU w Koszalinie (profil: informatyka).
    W latach 1998-2003 studiował na Wydziale Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn o specjalności Inżynierskie Zastosowania Komputerów/ Komputerowe Wspomaganie Wytwarzania i uzyskał dyplom magistra inżyniera w tej specjalności.
    W latach 2003-2007 był słuchaczem studiów doktoranckich na Wydziale Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej, jednocześnie prowadził zajęcia dydaktyczne z ergonomii przemysłowej i technik wytwarzania.
    W roku akademickim 2006/07 był członkiem Rady Doktorantów Politechniki Koszalińskiej.
    W 2007 r. odbył staż zawodowy w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koszalinie, gdzie wykonał badania rozpoznawcze realizowanej rozprawy doktorskiej.
    We wrześniu 2007 roku został zatrudniony w Zakładzie Monitorowania Procesów Technologicznych Politechniki Koszalińskiej na stanowisku starszego referenta inżynieryjno-technicznego.
    W 2013 r. obronił rozprawę doktorską nt. Analiza topografii powierzchni kształtowanych z użyciem wieloostrzowych narzędzi frezerskich z ostrzami o zróżnicowanym ukształtowaniu.
    W 2014 r. ukończył studia podyplomowe – przygotowanie pedagogiczne.
    Wiedzę i doświadczenie zdobywał również w ramach CEEPUS Central European Exchange Program for University Studies w Czechach, Austrii i Czarnogórze.
    Jego zainteresowania naukowe obejmują: techniki wytwarzania, optyczne systemy wizyjne, metrologia, przetwarzanie i analiza obrazu, zjawiska w strefie skrawania oraz procesy obróbki z chłodzeniem kriogenicznym. Obróbka skrawaniem z wykorzystaniem cieczy kriogenicznej od 2010 roku stanowi główny temat badawczy i naukowy dr inż. Łukasza Żurawskiego.
    Jest też autorem lub współautorem 31 publikacji w czasopismach naukowo-technicznych i materiałach konferencyjnych w j. polskim i j. angielskim, konsultantem technicznym i naukowo-technicznym prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich, recenzentem artykułów naukowych do Zeszytów Naukowych Towarzystwa Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  • Wojciech Gliński – dyrektor Hospicyjnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Koszalinie (Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego) od 2012 r., zasłużony dawca krwi III stopnia, wolontariusz.
    Do CKU, Liceum Ogólnokształcącego, do klasy o profilu ogólnym uczęszczał w latach 1998-2002 ( wychowawcą była Pani Elżbieta Walesiewicz).
    Następnie ukończył psychologię kliniczną na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego oraz studia podyplomowe: „Psychologia kliniczna” – Gdański Uniwersytet Medyczny, „Zarządzanie w Służbie Zdrowia” – Szkoła Wyższa Stargardinum w Stargardzie Szczecińskim.
    Od 2006 roku do dzisiaj jest wolontariuszem w Towarzystwie Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, gdzie zdobył nowe zawody: maszynista spalinowych pojazdów trakcyjnych oraz kierownik pociągu osobowego (egzaminy państwowe zdawane przed komisją kolejową w Sochaczewie w 2014 r.) Od 2014 r. jest więc również maszynistą oraz kierownikiem pociągu na TKKW.
    W 2016 roku powrócił do CKU, by kontynuować edukację – hobbystycznie. Ukończył kurs zawodowy spawacz MAG (metoda 135). Zdobyte uprawnienia, nowy zawód i umiejętności wykorzystuje w celach prywatnych – hobbystycznych. W warunkach domowych majsterkuje (szlifuje/spawa).
  • Maria Ulicka
    Urodzona w 1943 roku w Lipsku, od 1950 roku mieszka w Koszalinie. Jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim.
    Przez lata związana była z oświatą, m.in. przez 14 lat była zastępcą dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych w Koszalinie, pełniła funkcję wizytatora w Kuratorium Oświaty i Wychowania. Inicjatorka wielu przedsięwzięć kulturalnych, np. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Pomorskie Klimaty. Od 2003 r. – redaktor naczelny i wydawca pisma społeczno-kulturalnego „Miesięcznik”. Autorka licznych artykułów i wywiadów, scenarzystka spektakli teatralnych, prezes Stowarzyszenia Teatr Propozycji „Dialog”. W kadencji 2011-2012 członkini Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Koszalina.

encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Maria_Ulicka